Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia12345następna ›››
Informatyka w Budownictwie 2012/2
Firmy „produkujące” oprogramowanie dla kosztorysantów dbają, aby ich aplikacje nadążały za trendami i stale rosnącymi oczekiwaniami użytkowników. Stąd również nasze coroczne starania mające na celu pokazanie, co nowego pojawiło się w tym temacie na rynku.

W bieżącym roku hitem jest niewątpliwie mobilne kosztorysowanie w chmurze. Programy udostępniane są online z dowolnego miejsca na świecie, na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu. Zachowują przy tym pełną funkcjonalność i interfejs programu z wersji tradycyjnej. Dostępne są wszystkie narzędzia i dane niezbędne do przygotowania kosztorysu budowlanego, który można sporządzić dowolną metodą, wydrukować, zapisać do pliku i przechować na serwerze. Oczywiście dostawca programu zapewnia pełne bezpieczeństwo przechowywania danych. Zaletą rozwiązania do kosztorysowania online jest prosta obsługa, a także nowy sposób udostępniania i rozliczania za użytkowanie programu w postaci abonamentu. Płaci się tylko za rzeczywisty czas pracy.

Osobną sprawą, dotyczącą normalnych „pudełkowych” aplikacji są wydruki. Obecnie producenci przykładają do tego coraz więcej uwagi, udostępniając możliwość definiowania zestawów wydruków oraz zapisywania ich bezpośrednio z programu do formatu PDF.

To jednak nie wszystkie nowości, jakie pojawiły się w programach dla kosztorysantów. Więcej informacji można znaleźć w artykułach z działu kosztorysowanie.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Informatyka w Budownictwie 2012/1
Na łamach „Informatyki w Budownictwie” po raz kolejny wracamy do tematu świadectw energetycznych. Przypomnijmy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r., od stycznia 2009 r. każdy nowy budynek i lokal mieszkalny lub część budynku stanowiąca samodzielną całość musi przed oddaniem do użytkowania posiadać certyfikat energetyczny. Obowiązek ten dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego, w przypadku, gdy chcemy mieszkanie sprzedać lub wynająć. Sposób wykonania świadectwa energetycznego został określony w załącznikach do Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Jak się okazuje sporządzanie świadectwa energetycznego budynku lub lokalu nie musi być skomplikowane i pracochłonne. Na rynku istnieją bowiem programy komputerowe, które znacznie przyspieszają ten proces. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom oraz przejrzystości interfejsu, pozwalają na łatwe wprowadzanie danych, a samo wykonanie świadectwa odbywa się wręcz intuicyjnie. Trzy takie programy, wybrane przez naszą redakcję spośród gamy produktów oferowanych przez firmy informatyczne, opisujemy w opracowaniu znajdującym się na str. 14. Wybór tego najbardziej odpowiedniego należy jednak do Państwa.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Informatyka w Budownictwie 2011/4
Drodzy Czytelnicy

Jak bumerang wraca na łamy naszego kwartalnika temat BIM (Building Information Modeling). Modelowanie Informacji o Budynku, bo tak jest to najczęściej tłumaczone, zaczyna być coraz bardziej popularne również w Polsce. BIM to niewątpliwie nowa jakość we współpracy specjalistów różnych branż. Pozwala na zintegrowanie wszystkich informacji o projektowanej inwestycji w jednym pliku, a otwarty standard wymiany danych umożliwia współpracę niezależnie od stosowanego oprogramowania, czy miejsca, w którym znajdują się uczestnicy projektu.

Tematyka BIM jest więc obecna w kilku publikacjach znajdujących się w bieżącym wydaniu „Informatyki w Budownictwie”.

Szczególnie godny uwagi jest artykuł „Rewolucja w projektowaniu i kosztorysowaniu” (str. 16). Autor poza wyszczególnieniem zalet najnowszej technologii, opisuje pierwszą polską aplikację integrującą projektowanie i kosztorysowanie. Zuzia BIM służy do sporządzenia kosztorysu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych na podstawie przedmiaru wczytanego bezpośrednio z modelu wirtualnego utworzonego w systemie CAD wyposażonym w technologię BIM.

Warto zapoznać się także z podejściem do idei BIM zaprezentowanym w kolejnych artykułach, traktujących o programach Tekla BIMsight (str. 19) i ArchiCAD
(str. 28).

Życzę przyjemnej lektury
Informatyka w Budownictwie 2011/3
Programy do kosztorysowania robót budowlanych należą niewątpliwie do najbardziej popularnych narzędzi wykorzystywanych nie tylko przez kosztorysantów, ale także przez inwestorów, projektantów i wykonawców. Grono odbiorców jest więc niezwykle szerokie, zresztą tak jak i oferta rynkowa tego typu aplikacji.

Przedstawiając na łamach „Informatyki w Budownictwie” programy do kosztorysowania piszemy nie tylko o ich możliwościach, czy nowych funkcjach wprowadzanych w kolejnych wersjach. Jest to oczywiście bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia producenta oprogramowania, który „chwali się” wprowadzonymi nowoczesnymi rozwiązaniami, ale także dla użytkowników. Ich opinie mają bowiem duże znaczenie dla niezdecydowanych, bądź niezadowolonych z posiadanej aplikacji kosztorysantów.

W bieżącym wydaniu polecam więc artykuły z działu „Kosztorysowanie” (str. 14–22), które wzbogacono o krótkie informacje o firmach – użytkownikach, i opinie na temat opisywanych programów.
W tej samej konwencji powstało opracowanie „ArchiCAD i jego użytkownicy” (str. 26).

Zachęcam także do zapoznania się z pozostałym artykułami


Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
‹‹‹ poprzednia12345następna ›››
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej