Strona główna | AktualnościKonferencja w Licheniu

Konferencja w Licheniu

Zarząd Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych, jedynej w Polsce organizacji zrzeszającej członków z tej grupy zawodowej, organizuje tradycyjnie coroczną konferencję poświęconą zagadnieniom ekonomicznym w budownictwie.
Tym razem jej problematyka dotyczyć będzie przygotowania inwestycji budowlanej pod kątem pozyskania środków na jej realizację z funduszy europejskich, ich rozliczania oraz kontroli wydatkowanych środków.

Tytuł XIII już konferencji brzmi „Fundusze europejskie szansą na realizację inwestycji budowlanych w latach 2007–2013”. Wybór tej problematyki został podyktowany możliwościami, które w tej chwili otworzyły się przed naszym krajem, pozwalającymi wykorzystać fundusze z Unii Europejskiej. W latach 2007-2013 Polska może skorzystać z ponad 67 mld EUR, pochodzących z funduszy strukturalnych UE. Duża część tej kwoty przeznaczona jest na programy, w ramach których możliwa będzie realizacja inwestycji budowlanych zarówno przez sektor państwowy, samorządowy, jak i prywatny. Jednocześnie ruszają już inwestycje związane z rozgrywkami Mistrzostw Europy Euro 2012. Warunkiem wykorzystania środków unijnych jest jednak prawidłowe przygotowanie inwestycji do realizacji, a przede wszystkim właściwe skalkulowanie kosztów, a później ich rozliczenie.

Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu środowiska, konferencja skierowana jest zarówno do beneficjentów funduszy europejskich, jak i do osób przygotowujących inwestycje do realizacji od strony dokumentacyjnej tj. kosztorysantów-ekonomistów, których obowiązkiem jest sporządzanie kalkulacji kosztorysowych i rozliczanie kosztów inwestycji budowlanych realizowanych dzięki funduszom europejskim, a także architektów i projektantów branżystów. Od ich wiedzy bowiem uzależnione jest wykorzystanie możliwości, które w tej chwili się dla nas stworzyły. Tematyka konferencji obejmie następujące zagadnienia:
  • Rola kosztorysanta w procesie przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych (Janusz T. Barski – prezes SKB),
  • Instrumenty polityki strukturalnej UE oraz Fundusz Spójności w okresie programowania 2007-2013, wspierające realizację inwestycji budowlanych (Janusz Mikuła – wiceminister Rozwoju Regionalnego),
  • Wartość zamówienia na roboty budowlane przy opracowywaniu wniosku o dofinansowanie oraz weryfikacja formalna i merytoryczna kosztorysu inwestorskiego (Elżbieta Ziaja – wiceprezes SKB),
  • Istotne elementy dobrego przygotowania projektu do realizacji. Specyfika zamówień na roboty budowlane (Balbina Kacprzyk – sekretarz SKB, prezes Warszawskiego Oddziału SKB),
  • Koszty a wydatki w trakcie realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych (Jan Janiuk – niezależny konsultant ds. finansowych, ekonomicznych i księgowych),
  • Metody i zasady kalkulacji kosztów wg FIDIC (Tomasz Brągiel – inżynier kontraktu projektów finansowanych z Funduszu Spójności),
  • Ocena jakości realizacji projektów na podstawie kontroli terenowej (Mieczysław Borowski – dyrektor Departamentu Kontroli Funduszu Spójności).
W trakcie trwania konferencji przewidziane jest również wystąpienie dyrektora Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki – BBT, Ministerstwa Infrastruktury, Andrzeja Warwasa, który omówi zmiany w przepisach prawnych mające wpływ na przygotowanie dokumentacji do realizacji inwestycji.

Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2008 r. w Licheniu Starym, w Centrum Konferencyjnym „Budimex”. Konferencja objęta jest patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury. Patronat medialny pełni Polskie Centrum Budownictwa Difin i Müller (wydawca miesięcznika „Forum Budowlane” i kwartalnika „Informatyka w Budownictwie”) oraz Orgbud-Serwis.

Wszelkich informacji odnosnie konferencji udziela kierownik Biura SKB Iwona Latecka, tel. (22) 826 15 67, e-mail: skb@kosztorysowanie.pl lub biuro@kosztorysowanie.org.pl.

Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa zawarte są na stronie internetowej SKB: www.kosztorysowanie.org.pl.


Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych (SKB)

To organizacja działająca na rzecz kosztorysantów budowlanych (i służąca im pomocą). Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa od 1995 r. Jest dobrowolną, samorządną organizacją społeczno-zawodową z siedzibą w Warszawie. Liczy ponad 500 członków.

Celem Stowarzyszenia jest wypracowanie zasad współdziałania i form integracji środowiska kosztorysantów budowlanych, ochrona praw zawodowych i podniesienia rangi zawodu kosztorysanta budowlanego; tworzenie warunków do powstania ogólnopolskiego samorządu zawodowego kosztorysantów budowlanych, doskonalenie i rozwój systemu kształcenia i podnoszenia kwalifikacji kosztorysantów budowlanych; organizowanie działań dotyczących formułowania i kształtowania zasad środowiskowej etyki zawodowej kosztorysantów budowlanych oraz systemu kontroli ich przestrzegania. Kierunki działania Stowarzyszenia: opracowanie i upowszechnienie przez SKB środowiskowych metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych, działania Stowarzyszenia na rzecz integracji środowiska kosztorysowego, monitorowanie wymogów i umiejętności zawodu kosztorysanta budowlanego oraz jego odpowiednie usytuowanie w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności; dbanie o właściwą rangę zawodu kosztorysanta wśród zawodów budowlanych, działania na rzecz upowszechniania tytułu rzeczoznawcy kosztorysowego SKB, gwaranta wysokiego, fachowego poziomu wykonywanych prac kosztorysowych.

W chwili obecnej skład zarządu Stowarzyszenia jest następujący: prezes – dr inż. Janusz Tadeusz Barski, wiceprezesi – inż. Elżbieta Ziaja i mgr inż. Renata Niemczyk, sekretarz – mgr inż. Balbina Kacprzyk, członkowie – mgr inż. Alina Iwaniec i Michał Paradowski.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej